Jak gotować ziemniaki, żeby nie traciły wartości?

Gotowanie ziemniaków to nasza polska specjalność. Jednak nie każdy wie jak z nich „wycisnąć” co najlepsze.

Aby zachować jak najwięcej wartości odżywczych ziemniaki powinny być możliwie cienko obrane (blisko skórki znajduje się dużo potasu i innych składników), najlepiej za pomocą specjalnej obieraczki (może być taka do pomidorów). Druga ważna rzecz to wrzucanie ziemniaków już do wrzącej wody, dzięki czemu unikniemy wypłukiwania wartościowych witamin i składników mineralnych podczas namaczania i podgrzewania kartofli. Dzieje się tak dzięki ścięciu skrobii na brzegach, dzięki czemu powstaje naturalna blokada przed wypływanie wartości odżywczych.

Co jeszcze ma znaczenie podczas gotowania ziemniaków?

Ziemniaki warto gotować w sporych garnkach, tak żeby w środku było sporo miejsca na parę. Wtedy, dzięki szczelnemu przykryciu zachowamy wtedy jeszcze więcej dobrych składników (nie będą się ulatniać), a woda nie wykipi. Gotujmy też na dużym ogniu, żeby trwało to możliwie krótko (około 20 minut).

Ziemniaki w mundurkach

Jeszcze lepszym sposobem na zachowanie wartości odżywczych ziemniaków jest gotowanie w mundurkach. Skórka tworzy wtedy dodatkową warstwę zatrzymującą w środku wszystko co najlepsze. Smak jest też nieco inny. Takie ziemniaki trzeba jednak przed gotowaniem dobrze umyć i wyszczotkować, no i dochodzi zabawa przy obieraniu ugotowanych ziemniaków. Jednak na pewno warto!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.