Kapusta z grochem i ziemniakami


Kapusta z grochem i ziemniakami - potrzebne składniki

kapusta kiszona (około kilograma)

groch łuskany (niecała szklanka)

ziemniaki (2-3 średnie)

sól (najlepiej himalajska lub kłodawska)

pieprz

majeranek


Kapusta z grochem i ziemniakami - jak zrobić?

1 Groch namoczyć na 3-4 godziny (albo dłużej, można też na noc), a następnie zalać świeżą wodą (tak 1 cm powyżej powierzchni) i rozgotować do postaci „papki” (ewentualny nadmiar wody odlać). Do gotowania warto dodać majeranku.

2 Kapustę przepłukać i gotować przez 1-2 godziny, żeby nie była bardzo kwaśna. Warto raz albo dwa wymienić wodę. Na końcu odcedzić.

3 Umyte i obrane ziemniaki ugotować w osolonej wodzie.

4 Do niemałego pojemnika wrzucić wszystkie składniki i ubić je ze sobą za pomocą jakiegoś tłuczka czy ubijaka. Przyprawić solą, pieprzem, majerankiem, ewentualnie innymi przyprawami na czuja.

5 Kapustę podawać samą lub z (razowym) chlebkiem. Potrawa może również służyć jako dodatek do kotletów (soczewicowych, sojowych czy fasolowych).


Uwagi i wariacje

  • Przed wymieszaniem można dodać jeszcze podduszonej wcześniej cebuli.
  • Prawdopodobnie można użyć kapusty świeżej zamiast kiszonej, ale tego nie testowaliśmy. Na pewno skróci się czas gotowania.
  • Można również próbować wymieszać z innymi warzywami, jak np. ugotowaną soczewicą.

One Comment

  1. Witam.
    Oczywiście, że można użyć słodkiej świeżej kapusty. Wtedy smak jest inny, ale też bardzo dobry. Ja zasmażam boczek w kostkę, do tego cebulka, zeszklić i kiebaska pokrojona w ćwiartki, podsmażyc razem.. Mieszam, doprawiam. Najlepsza odgrzewana, gdy przejdzie tymi wszystkimi zapachami:)
    Smacznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.