Ogórki małosolne


Ogórki małosolne - potrzebne składniki

ogórki gruntowe

woda

sól (najlepiej himalajska lub kłodawska)

koper włoski, czosnek i liść laurowy

…lub gotowa przyprawa do kwaszenia ogórków

wasabi (opcjonalnie)


Ogórki małosolne - jak zrobić?

1 Pierwszym korkiem jest zakup odpowiednich ogórków gruntowych. Najlepiej wybierać te mniejsze oraz sprawdzić/zapytać sprzedawcy czy nie są gorzkie, bo wtedy wyjdą raczej średnio. Dobrze też, żeby nie były za bardzo powykrzywiane, dzięki czemu lepiej się będą układać w słoju.

2 Ogórki myjemy i układamy w jakimś słoiku ciasno obok siebie. Pomiędzy ogórki wkładamy koper, liść laurowy i ząbki czosnku.

3 Wodę (przegotowaną lub mineralną) solimy 1 łyżką na 1 litr i dobrze mieszamy. Jeśli chcemy, żeby ogórki wyszły bardziej ostre i wyraziste, można do wody dosypać trochę sproszkowanego wasabi.

4 Zalewamy ogórki wodą, zakręcamy słoik i odstawiamy go w ciemne miejsce o temperaturze pokojowej lub wyższej. Gotowe są po 2-3 dniach, chociaż my często podjadamy już po jednej przeleżanej nocy. :-)

5 Ogórki małosolne można zjadać same, podawać do obiadu zamiast surówki czy, przykładowo, używać do kanapek, np. z żółtym serem, z którym bardzo dobrze się komponują.


Uwagi i wariacje

  • Z temperaturą dodawanej wody są różne szkoły: jedni twierdzą żeby dawać zimną, inni gorącą (podobno się szybciej kiszą). My radzimy się tym nie przejmować i lać jaka jest.
  • Jeśli mamy problem z dostaniem kopru można użyć zamiast niego (i liścia laurowego) przyprawy do kwaszenia/konserwowania ogórków. Jednak świeży czosnek zawsze warto dodać.
  • Jak już ogórki swoje odleżą, warto przenieść je do lodówki, żeby z małosolnych nie zrobiły się kiszone.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.